Jaworska fabryka silników połączy najnowsze standardy branżowe z ideą „Przemysłu 4.0”, przez wielu ekspertów uważaną za kolejną rewolucję przemysłową. W obiekcie zostaną zastosowane ultranowoczesne rozwiązania produkcyjne i montażowe, oparte na współpracujących systemach cyber-fizycznych. Dzięki robotyzacji ciężkie, monotonne lub wymagające precyzji prace będą wykonywane przez maszyny. Systemy AR (Augmented Reality – Rzeczywistość wirtualna) będą nie tylko wspomagać produkcję, ale posłużą też do zdalnej diagnozy koniecznych napraw oraz do przyuczania pracowników na liniach produkcyjnych. Z kolei IoT (Internet of Things – Internet rzeczy) i inteligentne systemy administrowania danymi i sterowania wszelkimi urządzeniami fabryki obejmą kontrolę nad utrzymaniem ruchu i produkcją.
Warunkiem powodzenia idei „Przemysłu 4.0” jest szkolnictwo zawodowe. Dlatego od momentu uruchomienia budowy fabryki w Jaworze, Mercedes-Benz Manufacturing Poland inwestuje w długofalową współpracę edukacyjną ze szkołami i uczelniami technicznymi. Spółka opracowała ofertę staży dla studentów, a także współpracuje z Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze. Dzięki wsparciu MBMPL wyposażono je m.in. w nowy kompresor, stoły warsztatowe oraz trzy tokarki WEILER, wiodącego producenta urządzeń i maszyn przemysłowych. Współpraca z Centrum obejmuje również program szkoleń i wsparcie merytoryczne.
Mercedes-Benz Manufacturing Poland promuje również szkolnictwo zawodowe wśród uczniów, którzy stają przed wyborem dalszej ścieżki edukacji. Pod koniec marca przedstawiciele MBMPL, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” spotkali się z uczniami trzecich klas gimnazjum w Męcince, aby przybliżyć im perspektywy pracy w zawodach technicznych. Gimnazjaliści mieli m.in. okazję poznać firmy działające w regionie i ich zapotrzebowanie na pracowników z określonymi kwalifikacjami zawodowymi.
Zdjęcia: Mercedes-Benz Manufacturing Poland